کاهش حجم و سایز تصویر در فتوشاپ

کاهش حجم و سایز تصویر در فتوشاپ

کاهش حجم و سایز تصویر در فتوشاپ

یکی از پرکاربردترین قابلیت های نرم افزار فتوشاپ که بسیاری از افراد اعم از کارهای تخصصی و عادی در کارهای روزمره خود از آن استفاده میکنند برای تغییر اندازه تصاویر از این نرم افزار استفاده میکنند. ما در این آموزش به همراه شما قصد داریم تا به بررسی چگونگی تغییر سایز تصویر در فتوشاپ بپردازیم.

کوچک کردن تصویر در فوتوشاپ

در ابتدا تصویر مورد نظر خود را از منوی فایل، توسط برنامه فتوشاپ باز کنید. اکنون برای تغییر سایز دادن عکس دو روش وجود دارد:

روش اول:

ابتدا بر روی آیتم Image کلیک کنید و پس از باز شدن کادر گزینه های زیر مجموعه، گزینه Image Size کلیک کنید و هر اندازه ای که دوست دارید را تایپ کنید. سپس مجددا از منوی فایل، گزینه save را بزنید.

کوچک کردن عکس در نرم افزار فوتوشاپ

روش دوم:

کلید ترکیبی Alt+Ctrl+I را در صفحه کلید فشار دهید. کادر تغییر سایز با نام Image Size باز خواهد شد.

گزینه ها و اطلاعات موجود در این پنجره عبارتند از:

۱-Image Size: سایز حجم تصویر باز شده در کنار این گزینه نشان داده میشود.

۲-Dimensions: از این گزینه میتوان برای مشاهده ابعاد تصویر به واحد های اندازه گیری مختلف مثل (میلیمتر، سانتیمتر، اینچ، نقطه، پیکسل و… ) استفاده می شود. با کلیک بر روی این گزینه و باز شدن کادر زیر مجموعه های آن به واحد های اندازه گیری مختلف نمایش داده میشود و از این پس میتوانید روبروی این گزینه ابعاد تصویر خود را پس از تغییر اندازه، به واحد های ذکر شده تغییر سایز دهید.

۳-Fit to: این گزینه بصورت پیش فرض بر روی Original Size (سایز واقعی تصویر) قرار دارد. با کلیک بر روی این دکمه گزینه ابعاد استاندارد دیگری را نمایش میدهد که می توانید بوسیله این استانداردها تصویر خود را به همان اندازه تغییر دهید. قبل از استفاده از این بخش ، از متناسب بودن سایز تصویر خود مطمئن شوید زیرا تصاویر کوچک پس از بزرگ شدن کیفیت خود را از دست می دهند.

۴-Width: با استفاده از این گزینه میتوانید عرض تصاویر را به دلخواه تغییر دهید.

۵-Height: این گزینه برای تغییر ارتفاع تصاویر استفاده میشود.

تغییر ابعاد تصویر در واحد های مختلفی انجام میگیرد که کاربر قادر خواهد بود این واحد را تغییر داده و متناسب با نیاز خود از واحد دلخواه استفاده کند.

۶-Resolution: از این گزینه برای تغییر کیفیت (تراکم پیکسلی) استفاده میگردد.

نکته: تراکم پیکسلی برای تمامی عکس ها ثابت نیست . مثلا برای کارهای چاپی ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ و برای طراحی سایت ۷۲ پیکسل بر اینچ و… استفاده و تنظیم میگردد. پس در تغییر تراکم پیکسلی در نظر داشته باشد که متناسب با کار مورد نظر متفاوت می باشد.

۷-در آخرین مرحله پس از اعمال تغییرات و اندازه های لازم و متناسب ، بر روی دکمه Ok که در زیر این پنجره قرار دارد کلیک کرده تا تغییرات ثبت و ابعاد و اندازه تصویر تغییر پیدا کند.

با کلیک کردن روی دکمه ok عکس شما تغییر سایز داده و به صورت دلخواه شما کوچک یا بزرگ میشود.

کاهش حجم عکس در فتوشاپ

در این روش ما با استفاده از فتوشاپ حجم و سایز تصویر در فتوشاپ را کاهش خواهیم داد و آنها را مخصوص اینترنت آماده خواهیم کرد.

۱- ابتدا فتوشاپ را باز کرده و از منوی File گزینه Open را انتخاب می کنیم.

۲- عکس مورد نظر را انتخاب و برروی گزینه ی Open کلیک می کنیم.

۳- تصویر انتخابی ما در فتوشاپ ظاهر خواهد شد.

۴- حال باید سایز تصویر در فتوشاپ را تنظیم کنیم(طبق آموزش بالا).

۵- در قسمت Width عدد ۷۰۰ را تایپ می کنیم و دقت می کنیم برروی Pixels تنظیم شده باشد و سپس گزینه ی Ok را می‌زنیم.

کاهش حجم عکس در فتوشاپ

۶- حال نوبت به ذخیره تصویر می رسد، از منوی بالا بر روی گزینه File رفته و گزینه Save for Web را انتخاب می کنیم.

کاهش حجم عکس

۷- در صفحه ی باز شده گزینه را ماننده تصویر زیر برروی JPEG تنظیم می کنیم و در زیر آن گزینه ای به اسم Maximum دیده می شود که نشان دهنده‌ی کیفیت آخر و حجم نهایی تصویر ماست.

۸- وقتی رو Maximum است اندازه ی تصویر ما ۳۸۰ کیلو بایت می شود که در قسمت پایین چپ تصویر بالا مشخص شده است. برای کاهش آن ما باید مقدار Maximum را تغییر دهیم و ما آن را برروی High تنظیم کرده و می بینیم که حجم تصویر ما به ۶۸ کیلو بایت کاهش یافته است. بیاد داشته باشید که کمتر از High میزان را کاهش ندید چرا که کیفیت تصویر شما پایین می آید.

کاهش حجم عکس در فتوشاپ

۹- در آخر برروی گزینه ی Save کلیک کنید و در کادر ایجاد شده نامی را به تصویر خود اختصاص دهید و آن را ذخیره کنید.

بازدیدها: 13

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *