چرا باید از css در طراحی وب استفاده کنیم؟

چرا باید از css در طراحی وب استفاده کنیم؟

cssچیست

قبل از به وجود آمدن css برای طراحی سایت تنها از html استفاده می‌شد. بعد از ایجاد زبان برنامه نویسی html کم کم نیاز به دستوراتی برای طراحی صفحه و شکل دهی به آن احساس شد. دستوراتی مانند <b> برای نمایش متن به صورت بولد نیز اضافه شد. ولی این دستورات نیاز طراحان را برطرف نمی‌کرد. طراحان سایت برای شکل دادن به سایت‌های خود از برچسب‌هایی مثل <table> استفاده می‌کردند. اما هر چه طراحی صفحات پیچیده‌تر شد، طراحان با مشکل بیشتری به خاطر محدودیت‌های دستورات html مواجه شدند.

برای مثال طراحان نمی‌توانستند سایز عنوان که با برچسب h1 نمایش داده می‌شد را تغییر دهند. اگر از برچسب font استفاده می‌کردند هم صفحه خوان‌ها (که نابیناها از آن‌ها استفاده می‌کنند) آن را به عنوان یک عنوان نمی‌شناختند. مرورگر گوگل هم که فقط کدها را بررسی می‌کند نیز آن را به عنوان یک تیتر نمیشناخت.

css چیست؟

برای حل این مشکل کنسرسیوم جهانی وب (w3c) در سال 1995 استاندارد css رو معرفی کرد. این استاندارد لیستی از دستورات در قالب متن است. می‌توان برای شکل دهی صفحات وب آن‌ها را در داخل سند ایجاد شده با html قرار داد و یا یک فایل خارجی با پسوند css ذخیره کرد و با استفاده از یک دستور آن را به فایل اچ تی ام ال لینک کرد که به آن فایل خارجی می‌گویند. Css امکانات زیادی را برای طراحی صفحات وب در اختیار طراحان قرار می‌دهد. برای مثال می‌توانند رنگ متون را عوض کنند، عکسی را در پس زمینه قرار دهند، فاصله هر عنصر را با دیگر عناصر تنظیم کنند و…. همچنین استفاده از آن و ایجاد تغییرات در آن بسیار ساده است.

امروزه تمام طراحان از سی اس اس استفاده می‌کنند و طراحی‌های فوق العاده و چشمگیری را ایجاد می‌کنند که با html به تنهایی امکان پذیر نیست و اگر امکان پذیر باشد بسیار پیچیده‌تر است و باعث ایجاد مشکلاتی برای نابیناها و همچنین مرورگرها خواهد شد.

بازدیدها: 10

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *