حل مشکل به هم ریختن ساعت و تاریخ ویندوز

تنطیم نبودن ساعت ویندوز

علت به هم ریختن ساعت و تاریخ ویندوز

به هم ریختن ساعت و تاریخ ویندوز دو علت شایع و رایج دارد. برای شروع بد نیست بدانید که این اشکال می تواند هم به دلیل ضعیف شدن باتری سیستم و هم به دلیل تنظیم نبودن تایم زون (Time Zone) باشد. دلیل نخست که به آن اشاره شد باتری سیستم است. باتری سیستم همان باتری کوچکی است که در درون دستگاه قرار دارد و حفظ تنظیمات بایوس بر عهده آن است.

تایم زون نیز، همانگونه که می دانید، مربوط به بخش نرم افزاری دستگاه است و دسترسی به آن از طریق مراجعه به بخش کنترل پنل (Control Panel) دستگاه امکان پذیر است.

رفع اشکال به هم ریختن ساعت و تاریخ ویندوز

تنظیم نبودن تایم زون (Time Zone) ویندوز از آن دست علل رایجی است که معمولاً باعث به هم ریختن ساعت می شود. برای رفع این اشکال، تایم زون باید برروی کشور محل سکونت تنظیم شود. برای ما که در کشور ایران زندگی می کنیم می بایست تنظیمات مرتبط با این بخش بر روی تهران قرار گیرد.

در تصویر زیر می توانید شیوه انجام این کار و تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز را ببینید. توجه داشته باشید که با اتمام تنظیمات لازم است که تیک کنار Automatically synchronize with an Internet time server برداشته شود، به این ترتیب مشکل حل خواهد شد.

تنظیم ساعت ویندوز

علت دیگری که ممکن است سبب به هم ریختن ساعت و تاریخ ویندوز گردد ضعیف بودن باتری سیستم است. درون سیستم یا لپ تاپتان یک باتری کوچک با پتانسیل ۳ ولت وجود دارد که قابل شارژ بوده و وظیفه آن حفظ تنظیمات بایوس است که تاریخ و ساعت نیز شامل آن می شود. ضعیف شدن این باتری می تواند یکی از عللی باشد که به هم ریختن ساعت و تاریخ ویندوز را سبب گردد.

برای تست این موضوع که آیا باتری سیستم شما ضعیف شده است یا خیر، کامپیوتر را از برق جدا نموده و دکمه پاور را چند ثانیه نگه دارید و بعد از یک دقیقه سیستم را به برق متصل نموده و روشن نمایید. اگر باتری ضعیف شده باشد سیستم با پیغام F1 بالا می آید. وقتی وارد ویندوز شدید متوجه خواهید شد که تاریخ و ساعت سیستم به هم ریخته است. برای رفع مشکل به هم ریختن ساعت و تاریخ ویندوز کافیست باتری سیستم خود را تعویض نمایید. در صورت خرید باتری، بهتر است باتری خریداری شده قابلیت شارژ داشته باشد.

بازدیدها: 14

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *