جاوا اسکریپت (Javascript) چیست؟

جاوا اسکریپت (Javascript) چیست؟

جاوا اسکریپت چیست

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی تحت وب است و برای افزایش پویایی صفحات وب استفاده می‌شود. از جاوا اسکریپت برای ارزیابی فرم‌های html قبل از ارسال به سرور، ایجاد منوها، شناسایی کاربران و … استفاده می‌شود. یک زبان client server (طرف کاربر) است که توسط کامپوتر کاربر تفسیر می‌شود. با این زبان برنامه نویسی می‌توان بین سایت و کاربر ارتباط برقرار نمود. برای اینکه متوجه این موضوع شوید مثال زیر را مطالعه کنید:

اگر یک ساعت با زبان جاوا اسکریپت نوشته شود زمان ساعت رایانه شما را نشان می‌دهد ولی اگر با زبان تحت سروری مثل asp نوشته شود، زمان ساعت سرور را نشان می‌دهد که ممکن است با ساعت سیستم شما متفاوت باشد.

کدهای Javascript را می‌توان در صفحات html استفاده کرد.همچنین می‌توان کدها را در یک فایل جداگانه با پسوند js قرار داد و آن را توسط یک فایل html فراخوانی کرد.

استفاده از جاوا اسکریپت در فایل html

برای استفاده کدهای جاوا اسکریپت در فایل html، دستورات را در قسمت head قرار می‌دهیم:

<html>

<head>

<script>

دستورات جاوا اسکریپت

</script>

</head>

<body>

</body>

</html>

البته می‌توان کدهای Javascript را در بدنه نیز استفاده کرد، ولی توصیه می‌شود برای جلوگیری از اشتباه و دسترسی آسان در head استفاده شود. همچنین در صورت استفاده از این دستورات در بدنه، تا لودشدن آن بخش از صفحه، کدهای جاوا لود نمی‌شود. در نتیجه اگر صفحه کامل لود نشود، اسکریپت کار نمی‌کند.

استفاده از جاوا اسکریپت به صورت فایل خارجی

اگر بخواهید کدهای جاوا اسکریپت را در چند صفحه به کار ببرید، به جای استفاده ار دستورات به طور جداگانه در هر صفحه می‌توان آن ها در یک صفحه جداگانه وارد کرد و سپس در هر صفحه این فایل را فراخوانی کرد.

دستورات را در فایل جداگانه‌ای قرار دهید و آن را با پسوند js. ذخیره کنید. برای فراخوانی آن در فایل html، دستور زیر را به فایل html  اضافه کنید (فرض کنید نام فایل test.js باشد):

<script language=”javascript” type=”text/javascript” src=”test.js”></script>

بازدیدها: 9

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *