تعریف حلقه ها در زبان php

تعریف حلقه ها در زبان php

حلقه ها در php

شما با استفاده از حلقه ها در زبان php می توانید یک دستور را چندین بار (درون یک حلقه) تکرار کنید. مثلا فرض کنید می خواهید یک عملیات محاسباتی را مدام تکرار کنید. در این حالت به جای اینکه یک کد را مثلا ۵ بار بنویسید کافیست یک حلقه نوشته و کد را درون آن قرار دهید تا نرم افزار شما به تعداد دلخواه آن را اجرا کند.

حلقه ها در PHP

برای ملموس شدن فرض کنید به شهر بازی رفته اید و میخواهید سوار یک چرخ و فلک شوید. ابتدا بلیط تهیه کرده و سپس وارد واگن چرخ فلک می شوید. سکان دار تنظیم می کند که پس از ۸ دور چرخ و فلک را نگه دارد. در این حالت شما به جای اینکه ۸ بار پول بپردازید و هر بار یک دور بچرخید، یکبار پول پرداخته اید و ۸ بار در حال چرخش هستید.

حلقه While

اولین حلقه ای که در زبان برنامه نویسی با آن آشنا خواهید شد. حلقه While‌ است. این حلقه به برنامه می گوید: «تا زمانیکه شرط درون پرانتز برقرار بود، کدهای درون من را اجرا کن!». در مثال دنیای واقعی می توان همان اتوموبیل را مطرح کرد. باک اتوموبیل شما ۱۰ لیتر بنزین دارد و میخواهید تا وقتی که بنزین بیشتر از ۱ لیتر است به رانندگی خود ادامه دهید. در این حالت برنامه شما به صورت زیر خواهد بود:

php?>

;10=fule$

(while ($fuel > 1
}

; “سوخت کافی است”echo

{

<?

در این مثال تا زمانیکه مقدار fuel بیشتر از ۱ است عبارت «سوخت کافی ست» نمایش داده می شود. اما نکته ای که قابل توجه است:‌ هیچوقت مقدار سوخت در برنامه ی فوق تغییر نمی کند. بنابراین برای ترمیم شرط و افزایش بنزین باید یک متغییر دیگر را قرار داده و مقدار آن را (–) کم کنیم. مثال فوق به صورت زیر اصلاح می شود:

php?>
;10=fuol$

(while ($fuel > 1
}

; “سوخت کافی است”echo
fuol$–
{
<?

در این حالت هر بار که مجموعه کدها درون حلقه قرار می گیرند میزان متغییر fuel یک واحد کم می شود. و در نهایت پس از تکرار ۹ ام، برنامه از حلقه خارج می شود و مسیر بعدی خودش را طی می کند.

حلقه do … while

این حلقه دقیقا مشابه حلقه while عمل می کند با این تفاوت که در ابتدا بدون در نظر گرفتن شرط یکبار کدهای درون حلقه را اجرا می کند و سپس به کنترل شرط و تکرار می پردازد.

php?>
;10=fuol$

do

fuol$. “میزان سوخت ماشین برابر است با:”echo

(while ($fuel > 1
}

; “سوخت کافی است”echo
fuol$–
{

در مثال فوق ابتدا عبارت «میزان سوخت ماشین برابر است با: ۱۰» چاپ می شود و سپس برنامه به درون حلقه می رود و ادامه کدها را اجرا می کند.

حلقه for

آخرین حلقه در زبان برنامه نویسی PHP‌ حلقه ی for می باشد. این حلقه یکی از قدرتمندترین حلقه های موجود در زبان PHP‌ است که در واقع ترکیبی از حلقه ی while و دستور شرطی if‌ است. حلقه for شامل سه بخش اصلی است: مقداردهی اولیه، شرط، افزایش یا کاهش مقدار اولیه. در مثال زیر همانطور که ملاحظه می کنید اعداد ۱ تا ۱۲ را با استفاده از یک حلقه نمایش می دهیم:

php?>
}(for($count = 1; $count <=12; ++$count
</echo $count . “<br
{
<?

در این مثال ابتدا یک مقداردهی اولیه برای متغییر count انجام دادیم. سپس در بخش دوم شرط را به گونه ای تعریف کردیم که اگر مقدار اولیه کمتر از ۱۲ بود آن را در خروجی چاپ کند. در نهایت در بخش سوم این مقدار اولیه را ++ (افزایش) دادیم.

گاهی برای شما پیش می آید که می خواهید داخل یک حلقه، یک دستور شرطی استفاده کنید و در صورتیکه شرط برقرار بود مثلا از حلقه خارج شوید. فرض کنید در مثال قبلی می خواهیم وقتی مقدار اولیه count$ برابر ۶ شد، برنامه از حلقه خارج شود. در این صورت باید از دستور break که در دستور switch‌ معرفی شد، استفاده کنیم.

php?>
}(for($count = 1; $count <=12; ++$count
}(if($count == 6
;break
{
;</echo $count . “<br
{
<?

در کنار دستور break یک دستور دیگر به نام continue وجود دارد که در صورت برقرار بودن شرط به حلقه می گوید: «از تکرار فعلی صرف نظر کن و به مقدار بعدی برو!». فرض کنید میخواهیم از بین اعداد ۱ تا ۱۲، عدد ۳ را نمایش ندهیم. در این حالت داریم:

php?>
}(for($count = 1; $count <=12; ++$count
}(if($count == 3
;continue
{
;</echo $count . “<br
{
<?

بازدیدها: 9

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *