استفاده از برچسب ها در وردپرس

استفاده از برچسب ها در وردپرس

استفاده از برچسب ها در وردپرس

اگر جزو کاربران خوب وردپرسی باشید، بدون شک تا امروز چندین بار از خود پرسیده اید که صحیح ترین روش استفاده از برچسب ها در وردپرس چیست؟ حتما خیلی اوقات پیش آمده که از خودتان بپرسید، آیا واقعا باید برچسب x را به مطلبم اضافه کنم؟ استفاده از برچسب ها چه تاثیری میتواند در سئوی وبسایت من داشته باشد؟

از برچسب ها در وردپرس کجا استفاده کنیم؟

استفاده از برچسب ها کمی پیچیده تر است. معمولا در دو حالت از برچسب ها استفاده میکنیم.

حالت اول وقتی است که قرار است درباره یک موضوع، چندین مطلب بنویسید، ولی تکرار این مطالب آنقدر زیاد نیست که آنها را در یک دسته بندی قرار دهید.
حالت دوم وقتی است که اصلا برچسبی که مد نظر دارید، به خودی خود، مناسب تبدیل به یک دسته بندی نیست. یعنی اگر 100 مطلب هم در آن برچسب ثبت کنید، باز هم اصلا جالب نیست که آن برچسب تبدیل به یک دسته بندی شود.

اجازه بدهید هر دو مورد را بررسی کنیم.

حالت اول

فرض کنیم در وبسایت خود بخشی برای آموزش دارید. قصد شما این است که از هر موضوعی (کاملا آزاد، از کامپیوتر گرفته تا آشپزی و وبلاگ نویسی و هرچیزی که فکرش را بکنید) در این دسته بندی آموزشی درج کنید و قصد ندارید که صرفا روی یک موضوع تمرکز کنید. پس در این دسته بندی هدف شما، ثبت هر گونه مطلب آموزشی است. در اینجا مطالب شما تحت دسته بندی آموزشی منتشر خواهند شد ولی لازم است که بر حسب نوع مطلب، برچسب هایی را به آن اضافه کنید که مطلب قابل تشخیص و دسترسی باشد. مثلا یک مطلب آموزشی درباره ی وردپرس نوشته اید. بنابراین نوشته در دسته ی آموزشی و با برچسب “وردپرس” منتشر خواهد شد. در چنین وبسایتی، اگر مطلب آموزشی بعدی شما درباره آشپزی باشد، کافی است این بار به آن برچسب “آشپزی” بزنید و آن را منتشر کنید.
حالا فرض کنیم مطالب آموزشی ای که در وبسایتتان مینویسید، الزاما، یا راجع به جوملا هستند و یا راجع به وردپرس. آنوقت باید، سردسته ی آموزشی و زیر دسته های جوملا و وردپرس را ایجاد کنید. در چنین حالتی اگر یک مطلب راجع به افزونه های وردپرس بنویسید چکار میکنید؟ به سادگی به آن برچسب “افزونه های وردپرس” میزنید.

حالت دوم

و اما حالت دوم استفاده از برچسب ها در وردپرسوردپر، گفتیم حالت دوم وقتی است که برچسب مورد نظر شما، به خودی خود، اصلا مناسب تبدیل به دسته بندی نیست. خوب این چه مفهومی دارد؟

فرض کنیم شما در وبسایتتان درباره آندروید مینویسید و اپلیکیشن های آن را برای دانلود در اختیار کاربران قرار میدهید. خوب همه میدانیم که بعضی از این اپلیکیشن ها ممکن است فقط روی ورژن خاصی از آندروید کار کنند، بنابراین به نظر مناسب میرسد اگر امکان تفکیک این نرم افزارها بر اساس ورژن اندروید هم وجود داشته باشد (اینجا بحث ما روی زمینه های دلخواه و سایر روش های تفکیک نیست) ولی آیا باید برای ورژن های آندروید جداگانه دسته بندی بسازید؟ طبیعتا خیر. این ورژن ها هیچ ربطی به دسته بندی های شما ندارند، بنابراین بهترین کار این است که در اینجا از تگ ها استفاده کنید.
همین اتفاق میتواند در وبسایت دیگری که درباره وردپرس یا هر CMS دیگری مینویسد بیافتد، ابزارها یا آموزش های این وبسایت ممکن است هر یک برای ورژن خاصی از وردپرس باشند، اما آیا ورژن وردپرس باید تبدیل به دسته بندی شود؟ خیر. اینجا جای استفاده از برچسب هاست.

قانون کلی : به عنوان یک قانون کلی میتوان گفت، هرگز از برچسبی که می دانید در آن کمتر از 3 مطلب به ثبت خواهد رسید استفاده نکنید.

برچسب ها در وردپرس را در دسترس کاربران بگذارید

خوب طبعا برچسب ها در وردپرس را محض خنده که استفاده نمیکنیم!؟ در واقع هر کاری که ما در وبسایتمان انجام میدهیم، میبایست دست کم یکی از موارد کیفیت سایت، آسان تر کردن کاربری، بهبود سئو (با احترام به کاربر)، را هدف بگیرد. پس استفاده از برچسب ها هم میبایست هدفی داشته باشد. واقعیت این است که برچسب ها، اگر به درستی استفاده شوند، میتوانند کاربری سایت شما را بسیار آسان تر کرده و در عین حال سئوی سایتتان را هم بهبود ببخشند. با “فهرست ها” که در وردپرس حتما آشنایی دارید؟ خوب، با استفاده از این امکان به سادگی میتوانید فهرست هایی بسازید که علاوه بر دسته بندی های شما، تگ هایتان را هم در جایی که شما تعیین میکنید نمایش دهند.
یعنی حتی با اینکه گفتیم مثلا برای مشخص کردن ورژن های آندروید، از برچسب ها استفاده کنید، ولی شما میتوانید این برچسب ها را به عنوان زیر مجموعه ای از دسته بندی هایتان نمایش دهید. انجام این کار، دسترسی کاربران به آن موضوع خاص را بسیار ساده تر کرده و در عین حال به بهبود سئو سایت شما نیز کمک خواهد کرد.
یک عده هم ممکن است ترجیح دهند برچسب های استفاده شده در وبسایت خود را بر اساس تعداد دفعات استفاده، در یک جایی مثل ابزارکهای سایدبار، یا مثلا یک ابر برچسب، لیست کنند. این کار هم اصلا بد نیست. فقط مادامی که ابر برچسب شما قابل ایندکس شدن توسط موتور های جستجو هم باشد (مثلا لینک های درون یک فایل فلش چگونه ایندکس میشوند؟ قبل از هر کاری اینها را از خود بپرسید)

کجا نه دسته بندی لازم است و نه برچسب؟

جایی که نه دسته بندی لازم است و نه برچسب، همان جایی است که شما باید بجای نوشته ها، از برگه ها استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که هر مطلبی در چهارچوب نوشته های سایت قرار نمیگیرد و اصلا برگه ها را به همین منظور برای شما در نظر گرفته اند.

درج برچسب ها در وردپرس

برای این که به تنظیمات تگ ها دسترسی داشته باشیم باید در داشبورد مدیریتی از قسمت نوشته ها برچسب ها را انتخاب کنیم. در این صورت صفحه ای شبیه به شکل زیر نمایش داده خواهد شد.

برچسب در وردپرس

در این صفحه در سمت راست صفحه امکانات اضافه کردن برچسب به وردپرس وجود دارد. با این ترتیب که در قسمت نام عنوان برچسب خود را وارد می کنید و در قسمت نامک باید باید یک نام مرتبط با عنوان برچسب قرار دهیم که بهتر است از حروف انگلیسی و اعدداد و خط تیره برای این قسمت استفاده شود. در قسمت افزودن برچسب یک بخش برای توضیحات نیز وجود دارد که ممکن است توسط برخی از قالب ها استفاده شود ولی در حالت معمول وردپرس از آنها استفاده نمی کند. برای این که یک برچسب را به وردپرس اضافه کنیم بر روی دکمه افزودن برچسب کلیک کنید.
در سمت چپ این صفحه لیست تگ های موجود را داریم. در این بخش به خاطر زیاد بودن برچسب ها امکان جستجوی برچسب ها وجود دارد. در لیستی که برای برچسب ها آورده شده است نام و نامک و توضیحاتی که برای برچسب ثبت شده است نشان داده شده است. همچنین تعداد مطالبی که از این برچسب استفاده کرده اند نیز آورده شده است که می توان با کلیک بر روی تعداد پست ها به صفحه پست ها انتقال داده خواهیم شد و مطالبی را که با این برچسب هستند را لیست می کند. اگر در لیست برچسب های ثبت شده موس را بر روی هریکی از برچسب ها قرار دهیم امکاناتی که وردپرس برای آن برچسب قرار داده شده است نشان داده خواهد شد که این امکانات عبارتند از: ویرایش، ویرایش سریع، پاک کردن و نمایش. اگر بر روی نمایش کلیک کنید همه ی مطالب سایت که با برچسب مورد نظر است نمایش داده خواهد شد. اگر بر روی پاک کردن کلیک کنید یک سوال از شما پرسیده خواهد شد که آیا از حذف این برچسب اطمینان دارید اگر بر روی ok کلیک کنید برچسب مورد نظر برای همیشه حذف خواهد شد. اگر بر روی ویرایش کلیک کنید یک صفحه باز خواهد شد که به شما امکان ویرایش برچسب را می دهد.

بازدیدها: 1560

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *