آموزش ساخت ریکاوری درایو یا System Repair Disc

آموزش ساخت ریکاوری درایو یا System Repair Disc

آموزش ساخت ریکاوری درایو یا System Repair Disc

همانطور که همه ی شما میدانید هرچقدر هم نکات امنیتی در ویندوز را رعایت کنید اما هیچگاه نمیتوانید مطمین باشید که ویروسی به کامپیوتر شما وارد نشود یا با اجرای یک برنامه ،سیستم هنگ نکند.ویندوز است دیگر،سیستم عاملی که خالی از عیب و نقص نیست.اما نکته ی مهم این است که اگر ویندوز شما بوت نشد همیشه باید از قبل آمادگی داشته باشید و با تهیه ی نسخه ی پشتیبان مشکلتان را برطرف کنید.گاهی وقتها یک سری خطاها که به دلایل متعددی مثل راه اندازی فایلهای تخریب شده وجود دارند، مانع بوت شدن ویندوز میشوند و هیچ راه چاره ای برای مرمت ویندوز باقی نمی گذارند.در ویندوز 7 قابلیتی هست که به کمک آن میتوانیم از سیستم یک backup تهیه کنیم و دیسکی به نام دیسک تعمیر ویندوز(system repair disc) ایجاد کنیم.با استفاده از system repair disc میتوانیم سیستم را به کار بیندازیم و بعد از بوت شدن، مشکلات درون سیستم پیدا شده و برطرف شود و دوباره ویندوز خود را بازسازی کنیم.اگر فایلهای سیستمی خراب یا پاک شوند دیگر سیستم عامل نمیتواند بارگذاری شود،این دیسک شامل فایلهایی است که میتواند سیستم عامل را تعمیر کند،درواقع امکان دسترسی به منوی system recovery options را برای ما فراهم میکند.

مراحل کار ساخت ریکاوری درایو

ابتدا یک DVD خام تهیه کنید و آن را در DVD-ROM قرار دهید. در منوی استارت گزینه ی system repair disc را سرچ و انتخاب کنید. پنجره ای به شکل زیر باز میشود که باید درایوی را که دیسک خام در آن قرار دارد به سیستم معرفی کنید و روی گزینه ی create disc کلیک کنید.

مراحل کار ساخت ریکاوری درایو

در نهایت وقتی که دیسک تعمیر ایجاد شد،پنجره ی مورد نظر را بسته و ok کنید.اگر از شما پسورد Administrator خواست آن را وارد کنید تا مراحل کامل شود.یادتان باشد که حتما دیسک را امتحان کنید و در جای مناسب نگهداری کنید.

استفاده از دیسک تعمیر سیستم

اکنون فرض میکنیم که آن موقعیت بحرانی پیش آمده و سیستم بوت نمیشود،به سراغ دیسک تعمیر میروید و بعد از قرار دادن آن در( CD-ROM یا DVD-ROM) که بعد از آن ،منوی setup یا boot manager بالا می آید و درحالت Ems enabled سیستم را راه اندازی کنید.

استفاده از دیسک تعمیرسیستم
درپنجره ای که باز میشود دو گزینه پیش روی شما وجود دارد:گزینه ی use recovery tools ،که با ابزارهای بازیابی مشکلات سیستم را حل و سیستم را بازگردانی میکند و گزینه ی دوم using system image بازیابی از طریق ایمیجی است که از قبل از سیستم تهیه کرده اید.گزینه ی اول مدنظرماست که آن را انتخاب و پس از انتخاب دیسک موردنظر،روی گزینه ی Next کلیک میکنید.

ریکاوری درایور

درپنجره ی بعدی 5گزینه وجود دارد که گزینه ی startup repair به ما برای حل مشکلاتی که مانع بوت سیستم میشوند، کمک میکند.این آیتم را انتخاب و روی گزینه ی restart کلیک میکنید.

ساخت یک ریکاوری درایو

در نهایت باید منتظر ادامه ی مراحل بازیابی باشید تا ویندوز راه اندازی شود. هرچند که استفاده از دیسک تعمیر سیستم بسیار راحت است، اما مواقعی پیش می آید که کار درست پیش نمی رود،  مثلاترتیب بوت سیستم در این مورد بسیار موثر است. ترتیبی که سیستم شما برای پیداکردن سخت افزار یا وسیله ی ذخیره گر حاوی یک سیستم عامل بوت شدنی جستجو می کند، هنگام استفاده از دیسک می تواند باعث ایجاد مشکل شود. بایوس (BIOS) سیستم ،ترتیبی را مشخص می کند که سیستم برای پیدا کردن یک وسیله ذخیره گر حاوی سیستم عامل بوت شدنی بررسی می کند.برای تغییر دادن ترتیب بوت، پس از روشن کردن سیستم، با فشردن کلید درست می توانید به برنامه برپایی بایوس دسترسی پیدا کنید. این کلید اکثرا ،کلیدF1 یا Delete است. شما نمیدانید چه موقع ممکن است یک فاجعه برای سیستم شما پیش بیاید،پس با تهیه ی نسخه ی پشتیبان و ایجاد دیسک تعمیر سیستم ، خود را برای هر پیشامدی آماده کنید.

بازدیدها: 26

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *