آموزش ایجاد مطلب در جوملا

آموزش ایجاد مطلب در جوملا

آموزش ایجاد مطلب در جوملا

اگر شما یکی از کاربران جدید جوملا باشید و قصد انتشار مطالبی را در سایت جوملایی خود داشته باشید، ممکن است در نگاه اول به نظرتان این سیستم مدیریت محتوا بسیار پیچیده باشد. برای انتشار مطلب در جوملا ابتدا باید وارد پنل جوملا خود شوید. برای ورود به پنل خود، آدرس زیر را در مرورگر وارد کنید.

www.site.com/administrator

به جای site.com، آدرس دامنه خود را وارد کنید.

ایجاد مطلب در جوملا

مطالب در سایت‌ها دسته بندی‌های مخصوص خود را دارند. در جوملا نیز به همین صورت است. بهتر است که برای مطالب خود دسته‌هایی را مشخص کنید. این کار به کاربران شما کمک می‌کند که راحت‌تر مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند. در جوملا به دسته‌ها، مجموعه می‌گویند.

ایجاد مجموعه

ایجاد مطلب در جوملا

در نوار بالایی پنل خود، گزینه محتوا و سپس مجموعه‌ها را را انتخاب کنید. سپس گزینه جدید را بزنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود، بخش‌هایی برای ایجاد یک مجموعه وجود دارد. در ادامه این موارد به طور مختصر توضیح داده می‌شود.

  • عنوان: نام مجموعه خود را در این بخش وارد کنید.

  • مستعار: در این قسمت آدرس صفحه مجموعه را مشخص می‌کنید. مثلا اگر می‌خواهید آدرس صفحه به صورت زیر باشد، باید در این قسمت film را وارد کنید.(در این مطلب به جای site.com ، آدرس دامنه سایت شما قرار می‌گیرد. )

www.site.com/news

  • والد: این بخش مشخص می‌کند که مجموعه شما زیر مجموعه کدام مجموعه است. در نتیجه اگر قصد دارید که مجموعه شما زیر مجموعه، مجموعه دیگری باشد، باید نام مجموعه والد آن را انتخاب کنید. اگر نمی‌خواهید زیر مجموعه دیگری باشد، بدون منشا را انتخاب کنید.

  • حالت: اگر می‌خواهید مجموعه شما برای کاربران قابل مشاهده باشد، باید این قسمت را در حالت منتشر شده قرار دهید.

  • زبان: اگر سایت شما یک سایت چند زبانه است، در این قسمت می‌توانید زبان خود را انتخاب کنید.

بعد از وارد کردن بخش‌هایی که توضیح داده شد، دکمه ذخیره (یا ذخیره و بستن) را کلیک کنید تا مجموعه ساخته شود.

اگر قصد دارید که در مطالب خود از تصاویر استفاده کنید، بهتر است پوشه‌ای را بسازید و تصاویر خود را در یک پوشه مشخص آپلود کنید.

ساخت پوشه برای رسانه

ساخت پوشه برای رسانه

برای ساخت یک پوشه، در نوار بالایی پنل، روی گزینه محتوا و سپس رسانه کلیک کنید. سپس گزینه ایجاد یک پوشه جدید را بزنید. نام پوشه را در قسمت مربوطه وارد کنید و سپس دکمه ایجاد پوشه را بزنید.

ایجاد مطلب در جوملا

ایجاد مطلب در جوملا

بعد از کارهایی که در بالا توضیح دادیم، شما می‌توانید یک نوشته ایجاد کنید. برای این کار از نوار بالایی پنل، گزینه محتوا و سپس مطالب را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید مطالب خود را مدیریت کنید. برای ایجاد یک مطلب در جوملا، روی دکمه جدید کلیک کنید. بخش‌هایی در این صفحه وجود دارد که شما برای ایجاد یک مطلب در جوملا باید با انها آشنا باشید.

عنوان

 در این قسمت عنوان مطلب خود را وارد می‌کنید.

مستعار

 مانند قسمت مجموعه‌ها در این قسمت آدرسی که می‌خواهید در مرورگر نمایش داده شود را وارد می‌کنید. توجه کنید که اگر چند کلمه است، باید به جای فاصله‌ها از – استفاده کنید.

تب محتوا

 در این قسمت شما می‌توانید مطلب خود را وارد کنید. که یک ویرایشگر قدرتمند در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال شما می‌توانید از گزینه ادامه مطلب برای تقسیم متن به دو بخش استفاده کنید.

ابتدا قسمت اول را وارد کنید. سپس گزینه ادامه مطلب را بزنید. یک خط قرمز زیر متن شما اضافه می‌شود. سپس زیر این خط ادامه مطلب را وارد کنید. توجه کنید که در مجموعه فقط بخش اول نشان داده خواهد شد. گزینه دیگری که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصویر است. بقیه گزینه‌ها کاملا مشخص هستند و نیازی به توضیح نداردند.

  • افزودن تصویر:  با زدن گزینه تصویر، پوشه‌ای که تصویر شما در آن است را انتخاب و سپس تصویر را پیدا کنید و به متن خود اضافه کنید. برای آپلود تصاویر باید به پوشه‌ای که قبلا ساخته‌اید بروید و تصاویر را در آنجا آپلود کنید.

  • آپلود تصویر: برای آپلود تصویر در پوشه، وقتی وارد پوشه شدید (از نوار بالایی پنل وارد محتوا و سپس رسانه شوید)، گزینه بارگذاری را زده و تصویر را انتخاب کنید و بعد از زدن دکمه آپلود، تصویر شما بعد از مدت کوتاهی آپلود می‌شود. همیشه قبل از ایجاد مطلب برای راحتی کار خود، تصاویر را آپلود کنید و سپس به بخش ایجاد یک مطلب جدید بروید.

تب انتشار

در این تب شما می‌توانید تاریخ شروع انتشار و… را مشخص کنید.

حالت

برای انتشار مطلب در سایت، باید این گزینه روی حالت منتشر شده قرار بگیرد.

مجموعه

دسته ای که مطلب شما در آن قرار می‌گیرد را در اینجا مشخص می‌کنید.

ویژه

برای انتشار مطلب در صفحه اصلی باید این گزینه روی بلی باشد.

نکات:

در هنگام آپلود تصاویر موارد زیر را حتما رعایت کنید:

  • نام تصاویر انگلیسی باشد.

  • اگر نام تصویر از چند بخش تشکیل می‌شود، به جای فاصله از – استفاده کنید.

  • نام تصاویر نباید همسان باشد.

بازدیدها: 1575

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *